Źródło danych
Nazwy są w większości przypadków zgodne z WET (Zofia i Witold H. Paryscy, Wielka Encyklopedia Tatrzańska, Wyd. Górskie 1995). Niektóre nazwy zostały rozszerzone o przymiotniki określające położenie ze względu na występowanie kilku obiektów o tej samej nazwie własnej. W dwóch wyjątkowych przypadkach autor nadał nazwy bezimiennym Przełęczom Granicznym (Kasna Przełęcz i Bystrzańska Przełęcz). Szczegóły można znaleźć w przypisach do poszczególnych szczytów.
Wszystkie wysokości szczytów są wzięte z najnowszych map słowackich 1:25.000 wydawnictwa VKU Harmanec: Vysoké Tatry, wyd. 4 (2004) oraz Západné Tatry, wyd. 2 (2002). Mapy te są najdokładniejszymi pod względem linii poziomic i wysokości dotyczą najnowszych pomiarów. Starsze wydania tych map nie obejmowały znacznej części Tatr Bielskich i północnych zboczy Osobitej. Najnowsze nadal nie obejmują Golicy Huciańskiej, stąd potrzeba skorzystania z mapy 1:50.000 Chočské vrchy, wyd. 2 (1998).
Głównym problemem przy określaniu MDW jest brak kot wysokościowych dla wielu kluczowych przełęczy. W przypadku braku kot wysokościowych na mapie VKU (dotyczy to ok. 25 Przełęczy Granicznych), wysokości oszacowano na podstawie poziomic. W przypadku niemożności analizy poziomic, wykorzystano wysokości opublikowane w przewodniku taternickim Witolda H. Paryskiego (Tatry Wysokie, 1951-88, reprint 1992-95) oraz w najnowszym przewodniku szczegółowym Władysława Cywińskiego (Tatry, 1994-2005). Dwa razy skorzystano z innych dostępnych map (dla Umarłej Przełęczy i dla Niskich Wrótek). W sytuacji istotnych wątpliwości, co do adekwatności kot wysokościowych, skorzystano z pomiarów własnych autora dokonanych altimetrem. Szczegóły dotyczące źródeł wysokości podano w przypisach do poszczególnych szczytów.
Generalnie przyjęto wyższość wszelkich kot wysokościowych podawanych na mapach VKU Harmanec. Wyjątkiem są dwa błędne pomiary odnoszące się do Żabiej Przełęczy i Czarnej Przełęczy, które zostały odpowiednio skorygowane. Wszystkie wartości zostały zaokrąglone do pełnych metrów. Pomiary niepochodzące z mapy VKU zostały oznaczone skrótem "ok.".
Polecamy strony:
Nasi partnerzy:
Najpiękniejsze zdjęcia górskie:
2010 © Wysokogórski Klub Ekspedycyjny | Webmaster